
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
MÖÖ programm
Muuseumiööl on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum pilgeni täis muusikat. Õhtu jooksul võib osa saada Reinut Tepi ja noorte muusikute etteastetest ning kuulda muuseumi instrumentide lugusid muuseumi töötajate ja instrumentide endi esituses. Muuseumi mehaanilised instrumendid ja rahvapillid saavad hüüda nõnda, et tänavalegi kuulda! Kõlavad isamaalised lood, killukesed klassikast, rahvalikud viisid ja mehaanilised rütmid. Pered on oodatud meisterdama ja mängupööningule muusikuid mängima.
Kell 22 avame Assauwe hoovis välikino, kus linastuvad juba traditsiooniliselt Heino Maripuu kogutud kaadrid Eesti levimuusika ajaloost.
Püsiekspositsioon
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi püsiekspositsioon on koostatud 1993. aastal ning seda täiendatakse pidevalt. Välja on pandud ligi 125 instrumenti. Põhitähelepanu on eesti meistritel ning Eesti ajaloo seisukohalt tähtsatel pilliliikidel, kuid eksponeeritud on ka uudispille ning pilliehituse ajaloos olulist rolli mängivaid näidisinstrumente. Ekspositsiooni eesmärgiks on anda ülevaade muusikatekitamise ajaloost nii Eestis kui mujal, näidata erinevaid pille, nende tööpõhimõtteid, muusikalisi koosseise ning tutvustada ajalooliste pillide heli.
Üheks ekspositsiooni pärliks on viiulimeister Felix Villaku töölaud koos tööriistade ning meistri isiklike esemetega, mis sümboliseerib eesti pilliehituse pikka ajalugu ning laia ulatust. Seda vaadates võib aru saada, kui palju oskusi ja tööd ühe viiuli valmistamiseks kulus. Kuna eesti rahvas pole kunagi väga jõukas olnud, siis puudus muusikutel tihtipeale võimalus endale pill osta. Seetõttu oli Eestis pillide valmistamine väga laialt levinud, oskusi õpetati edasi oma järglastele. Töövõtteid ja nõu küsiti teiste külade pillimeeste käest. Enamik külapillimehi olid tuttavad pillivalmistamise kunstiga.
Püsiekspositsioonis võib näha klavereid ja klavessiini, koduoreleid, keelpille, puhkpille, mehaanilisi muusikainstrumente ja rahvapille. Samuti on võimalik kuulata klahvpillide ja rahvapillide helinäiteid.
Kuna Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi muusikainstrumentide kogusse lisandub alaliselt uusi pille, on ka muuseumi püsiekspositsioon pidevas arengus.
Filiaalid
Galerii