
Eesti Rahva Muuseum Raadil
MÖÖ programm
Kell 19 ja 21 toimuvad ekskursioonid Raadi mõisapargi ajaloost, mille viib läbi Ülo Siimets. Registreerimine pole vajalik.
Püsiekspositsioon
Püsinäitus
Kuraatorid Alar Madisson, Maris Rosenthal. Raadi mõisahoonete varemetel oleval välinäitusel eksponeeritakse osakest 2008. aasta suvel projekti "Eesti tüübid" käigus kogutud fotomaterjalist, mis tutvustab 21. sajandi alguse Eestimaa ühiskonna erinäolisust siin elavate inimeste kaudu. Näitus pälvis Eesti Kultuuriministeeriumi Muuseumiroti auninna Innovatsiooni kategoorias 2010. aastal.
Avatud Raadi mõisapargis kl 8-22
Kuraatorid: Maris Rosenthal, Alar Madisson
2010. aasta väikese Muuseumiroti innovatsioonipreemia omistati Eesti Rahva Muuseumi näitusele „Meie siin maal“, mille peategelasteks on tavalised inimesed erinevatest Eesti paikadest.
Näituse „Meie siin maal“ ettevalmistamine algas 2008. aastal, kui fotoprojekti „Eesti tüübid“ raames toimusid maikuust septembrini välitööd kõigis Eestimaa 15 maakonnas ühtekokku 49 asulas. „Eesti tüübid“ oli koostööprojekt fotograafi Alar Madissoni ja Eesti Rahva Muuseumi vahel, eesmärgiga pildistada Eestis elavaid eri vanuses, erinevast rahvusest ja erinevatesse sotsiaalsetesse gruppidesse kuuluvaid inimesi muuseumi fotokogu täiendamiseks.
2008. aasta suve jooksul kogutud visuaalne materjal koondab tulevastele põlvedele 21. sajandi alguse eestimaalaste portree. Kaasaega dokumenteeriva projekti käigus jäädvustati pea pooltuhat linna- ja maainimest, muuhulgas kohalike kultuuri- ja äritegelasi, teadlasi ja arste, õpetajaid ja õpilasi ning teistegi ametivaldkondade esindajaid igapäevases rõivastuses, tööriietes ja esinemiskostüümides. Noorimad projekti raames pildistatavad olid neli 1-aastast last ning vanimaks 92-aastane Poola päritolu naine, kes jäädvustati hetkel, mil ta oli Abrukal oma tütretütrel külas. Lisaks poolakale olid mittepõlisrahvustest esindatud veel venelased, ungarlased, soomlased, tatarlased, aserbaidžaanlased, ukrainlased ja marid. Omaette loetelu saab inimestest, kelle jaoks oli passis kirjas olev rahvus enesetutvustamisel teisejärguline, näiteks setud, mulgid, abrukalased, hiidlased, saarlased ja vanausulised. Raadi mõisa peahoone akendele on üles riputatud vaid kolmandik jäädvustatud materjalist.
15. mail 2009. aastal avatud välinäituse eesmärk on näidata Eesti ühiskonna mitmepalgelisust siin elavate inimeste kaudu. Me elame kesk kaasmaalaste kirevat seltskonda ning meie elu headus sõltub muuhulgas sellestki, kas ja kuivõrd me üksteist tunneme ning usaldame.
Fotonäitus Raadi veetornis tutvustab Tartu linna ja valla piiril asuvat Raadi ala. Avatud T-P 10-18
Juba ammustest aegadest on Raadi olnud mõisasüdamena kultuuri- ja majanduselu keskuseks, 20. sajandil koduks Eesti Rahva Muuseumi kogudele ja seejärel NSVLi sõjaväelennukitele. 21. sajandil on Raadi piirkonna edasist arengut suunamas Eesti Rahva Muuseumi hoone planeerimine.
Kuraator ja kujundaja Jane Liiv.
Talvehooajal saab Raadil näituseid vaadata ettehelistades telefonil 735 0442